Follow us

Εθνική Ελλάδος: Αποχωρούμε με το κεφάλι ψηλά

Η Εθνική μας έχασε με 4-2 από τη Γερμανία και το ταξίδι της στο Euro 2012 σταμάτησε. Εμείς ευχαριστούμε και πάλι για την πορεία και όσα μας προσφέρατε αυτές της μέρες.

Εθνική Ελλάδος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Γερμανούς να έχουν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Εθνική μας άντεξε μέχρι 39ο λεπτό όταν και ο Λαμ έκανε το 1-0 έπειτα από 13 τελικές που είχαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Φερνάντο Σάντος έκανε αλλαγές με τις αρχές του δεύτερου 45λέπτου και η ομάδα εμφανίστηκε αμέσως πιο επιθετική. Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, έδωσε πάσα στον Σαμαρά ο οποίος και ισοφάρησε.

Η χαρά κράτησε μόνο για 6 λεπτά, αφού η αντίδραση της Γερμανίας ήταν άμεση. Αρχικά στο 61, ο Κεντίρα με ένα πολύ όμορφο γκολ και στη συνέχεια στο 68 και στο 74 ο Κλόζε και ο Ρόις αντίστοιχα, έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Η Εθνική μας μείωσε στο σκορ με πέναλτι του Σαλπίγγιδη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ευχαριστούμε πολύ για το ταξίδι και την υπερηφάνεια που μας δώσατε για άλλη μία φορά.