Follow us

Κυρίαρχοι Και Looser! : Στη Σεβίλλη ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος

Τον τρίτο της ευρωπαϊκό τίτλο κατέκτησε η Σεβίλλη, αφού επικράτησε στον τελικό του Europa League της Μπενφίκα στα πέναλτι μετά το ισόπαλο 0-0. Σε ήρωα αναδείχθηκε ο Πορτογάλος γκολκίπερ της iσπανικής ομάδας, Μπέτο, αφού απέκρουσε τα πέναλτι των Όσκαρ Καρντόσο και Ροντρίγκο. Αυτή ήταν η τρίτη κατάκτηση του Europa League από τους Σεβιγιάνους τα τελευταία 8 χρόνια (2005 - 06, 2006 - 07, 2013 -14), ενώ είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως όποτε πήγε σε τελικό, κατέκτησε το τρόπαιο.

Σεβίλη

Στον τελικό, που έγινε στο Τορίνο, η Μπενφίκα ήθελε να καταφέρει ότι δεν μπόρεσε πέρσι απέναντι στην Τσέλσι, όμως, αν και είχε μια ελαφριά υπεροχή, δεν βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπέτο. Η Σεβίλλη πήγε το ματς στη δύναμη από την αρχή, όμως στο δεύτερο ημίχρονο που οι Πορτογάλοι ανοίχτηκαν πιο πολύ, βρέθηκαν πολλές φορές στην αντεπίθεση και δημιουργούνταν επικίνδυνες φάσεις και από τους δύο αντιπάλους.

Τελικά, αφού συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά του κανονικού αγώνα και τα επιπλέον 40 της παράτασης, οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ο Μπέτο μπόρεσε να «ψαρέψει» τους αντιπάλους του και κάπως έτσι στη Σεβίλλη έχει στηθεί ένα ατέλειωτο πάρτι, ενώ στη Λισσαβόνα θα πρέπει να περιμένουν λίγο ακόμα για να φτάσουν ξανά σε έναν ευρωπαϊκό τίτλο. Πάντως, αν μια ομάδα μπορεί να φορέσει την ταμπέλα του looser, αυτή είναι η Μπενφίκα. Τις τελευταίες 8 φορές που έφτασε σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, δεν μπόρεσε να φύγει νικήτρια.